Projekt provodi GTF – Inicijativa za održivi rast, a u okviru studijske posjete sudjelovale su predstavnice Udruženja poslovnih žena u BIH, Asocijacije poslovnih žena Crne Gore, Asocijacije poslovnih žena Makednije i Kagider - Turskog udruženja poduzetnica. Uz domaćine iz ŽK Otočac, na prijemu su sudjelovale i predstavnice tvrtki članica HGK, uključujući Author E j.d.o.o., Tamara – obrt za turizam, PRO-MAP d.o.o., FEMA d.o.o. te Kulturnu udrugu za baštinu i stvaralaštvo Baštinica. 

Tijekom studijske posjete Otočcu, sudionice iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Turske i Hrvatske imale su priliku obići tvornicu tvrtke FEMA u Otočcu. Ova tvrtka svojim inovativnim pristupom prednjači u kružnom gospodarstvu u Ličko-senjskoj županiji, pretvarajući neželjenu ovčju vunu, koja bi inače postala otpad, u vrijedne proizvode poput organskog dušičnog gnojiva i prirodnog repelenta za puževe. Inovatorica Dragica Jerkov istakla je da je izrazito ponosno što je projekt Eko Lika GREENNovation / Woolee prepoznat kao primjer održive poljoprivrede i ekološke inovacije te doprinosi očuvanju okoliša i podržava lokalnu zajednicu, otkupljujući vunu od malih uzgajivača i stvarajući nova radna mjesta.

Na prijemu u Hrvatskoj gospodarskoj komori - Županijskoj komori Otočac, istaknuta je važnost regionalne platforme podrške ŽENE I TOČKA Hub. Samostalna savjetnica Irena Banić naglasila je kako je ova platforma proizišla iz Međunarodne konferencije ŽENE I TOČKA, koja zadnjih osam godina aktivno promovira poduzetništvo žena u Ličko-senjskoj županiji i šire.

"ŽENE I TOČKA Hub nije samo platforma – to je regionalna zajednica podrške koja potiče žene poduzetnice na poslovni uspjeh i održivi razvoj. Kroz suradnju s domaćim i međunarodnim partnerima, Unijom poslodavaca Crne Gore i Privrednom komorom Unsko-sanskog kantona s koima imamo potpisane sporazume o suradnji, ženama poduzetnicama smo omogućili besplatne online edukacije i organizaciju poslovnih susreta, osnažujući njihovu poziciju u gospodarstvu", izjavila je Banić.

Nadalje je naglasila da HGK doprinosi ostvarivanju ciljeva održivog razvoja UN-a, promicanju rodne ravnopravnosti i osnaživanju ženana, te u svom fokusu ima održivi razvoj kroz poticanje zelenih ulaganja i kružno gospodarstvo, fokusirajući se na edukaciju, suradnju s državom, regionalni razvoj i podizanje svijesti o ekološkim tehnologijama, pružajući podršku poduzetnicima u prilagodbi na ekološke izazove i implementaciji ESG kriterija. 

Nakon prijema, sudionice su prisustvovale terenskom predavanju „Ženske adrese“, osmišljenom kako bi se istaknuo povijesni i kulturni doprinos žena koje su oblikovale grad Otočac. Manja Kostelac – Gomerčić, predsjednica KUBS Baštinica i predsjednica Strukovne podgrupe kulturnog turizma ŽK Otočac, naglasila je važnu ulogu žena kroz povijest u lokalnoj zajednici, povezujući povijest s današnjim izazovima održivosti.

Završno predstavljanje lokalnih poduzetnica održano je u Book Cafe-u Paradiso, gdje su sudionice imale priliku za networking u neformalnijem okruženju. Tamara Jurković, predsjednica Strukovne grupe turizma, predstavila je razvoj poslovne ideje ovog kafića koji, kroz organizaciju kulturnih događanja, služi kao platforma za promociju malih lokalnih proizvođača kako bi se poticala domaća proizvodnja i očuvala radna mjesta, te razvoj suradnje malih proizvođača sa Zakladom Rewilding Velebit.

Studijska posjeta Otočcu pružila je vrijedne uvide u uspješnu primjenu kružnog gospodarstva kroz projekt Eko Lika GREENNovation, dok je prijem u HGK ŽK Otočac naglasio ključne poruke o važnosti kontinuiranog osnaživanja žena poduzetnica te podršci HGK u zelenoj tranziciji poduzeća i implementaciji ESG kriterija. ŽK Otočac nastavlja aktivno promicati održivi razvoj na lokalnoj razini, pridonoseći rastu i jačanju poduzetništva u regiji.

Izvor: https://hgk.hr

  Novosti - Sve